Technologijos aprašymas
Dinaminio pakeitimo technologiją sudaro didelio skersmens kolonos, sudarytos iš užpildų, sankabiuose gruntuose. Jos suformuojamos sunkiu svarmeniu, kurio svoris svyruoja nuo 15 iki 30 tonų, mėtant jį iš 10 – 30 metrų aukščio. Viena kolona suformuojama keliomis smūgių serijomis. Norint įrengti giliasnes, smūgiavimo procesas pradedamas negilioje iškasoje pripildytoje mineralinės skaldos. Pirmoji smūgių serija suformuoja įdaubą, kuri yra pripildoma užpildu. Tolimesni etapai pripildant įdaubą ir smūgiuojant, tęsiami iki tol, kol yra suformuojamos projektinės kolonos. Dažnai jų formavimo pabaigą signalizuoj dunkstelėjimas su staigiu sutankinimo sumažėjimu smūgiuojant svarmeniu. Didelio skersmens kolonos (svyruoja nuo 1,6 iki 3,0 m) yra sukalamos į 4,0 -7,0 m gylį. Paprastai dinaminis pakeitimas atliekamas dviem etapais. Pirmame etape formuojama kas antra kolona, o antrame – likusios.
Prieš pradedant dinaminio pakeitimo procesą, statybų aikštelėje yra įrengiama 0,3 – 0,8 m storio darbo platforma iš nesankabių gruntų. Tada įrenginėjamos kolonos.
Darbo platforma ir viršutinis grunto sluoksnis yra sutankinami, tai dar vadinama lyginimu. Šis procesas atliekamas naudojant plokščią kvadratinės formos svarmenį. Kiekvienas smūgis yra atliekas vienas šalia kito, svarmens pado išoriniu atstumu, taip, kad būtų sutankinamas visas paviršius. Jeigu po šio proceso viršutinis sluoksnis yra netinkamai sutankintas, reikia naudoti klasikinį grunto tankinimą su sunkiais vibrovolais.
Taikymas
Prieš kiekvieną sprendimą įrengti dinaminio pakeitimo kolonas yra nustatomas suformuotų kolonų (dažniausiai svyruoja nuo 50 kPa iki 250 kPa) ir aplinkui jas esančio grunto stiprumas. Šios kolonos veikia kaip poliai su viršuje esančiu išplatinimu. Jos dažnai naudojamos stabilizuoti kelių ir geležinkelių pylimus (gerina pylimų stabilumą ir padidina saugos koeficientą). Šios kolonos gali būti sėkmingai naudojamos siekiant sumažinti komercinių ir pramoninių statinių pamatų nuosėdžius bei stabilizuoti sąvartynus.
Dinaminio pakeitimo metodas gali būti naudojamas silpnuose nesankabiuose ir taip pat minkštuose sankabiuose ar organiniuose gruntuose.
Įrenginėjant dinaminio pakeitimo kolonas gali būti naudojami natūralios skaldos užpildai, gamybos atliekos (šlakas, aglomeratas), sutrupintas asfaltas, statybinis laužas (be medienos ar metalo). Kai dumblo frakcijos dalis yra mažesnė nei 5%, reikia naudoti įvairaus grūdėtumo užpildus.
Dažniausiai kolonos gylis svyruoja nuo 4,0 iki 7,0 m bei pasiekiamas 1,6 – 3,0 m skersmuo. Atstumas tarp jų, priklauso nuo veikiančių apkrovų ir grunto ąlygų, dažniausiai yra intervale tarp 4,5 x 4,5 m ir 7,0 x 7,0 m. Naudojant šią technologiją, keičiamo grunto santykis yra apytiksliai 10-25%.
Dinaminio paketimo metodas sukuria didžiulę smūgio bangą, kuri gali turėti įtakos gretimiems pastatams, todėl šiuos darbus rekomenduojama atlikti ne arčiau kaip 50,0 m atstumu nuo artimiausio pastato, jei tai yra neįmanoma, vibracijos statiniams turi būti stebimos ir kontroliuojamos.
Privalumai
Didelė laikomoji galia – silpname grunte suformuotos kolonos pasižymi dideliu šlyties stipriu ir mažomis deformacijomis.
Tvirtai suformuota – formuojant šias kolonas, jos gaunamos labai didelio skersmens, kas apsaugo nuo išplovimų ar iškilimų.
Visapusiškas gerinimas – grunto mechaninės savybės gerinamos, jį tankinant kol yra formuojamos kolonos, bei po įrengimo, kai kolonos veikia kaip drenos (taip pagreitinamas konsolidacijos laikas).
Draugiška aplinkai – dinaminio pakeitimo kolonos gali būti formuojamos iš perdirbamų medžiagų (statybinis laužas, skalda, žvyras ir t.t.).
Didelis efektyvumas – dinaminio pakeitimo technologija yra labai efektyvi, pasiekianti net kelių šimtų kvadratinių metrų sustiprinto grunto